www.luxinmo.com
Home » Blog » Villa Gadea i Altea: Et Symbol på Historie, Kultur og Adel

Villa Gadea i Altea: Et Symbol på Historie, Kultur og Adel

Når man tenker på Villa Gadea, er det første som vanligvis kommer til tankene SH Villa Gadea Hotel, et luksus overnattingsalternativ kjent for sin ekspertise og eksklusive tjenester. Men utover dette moderne hotellet har Villa Gadea-området mye mer å tilby, spesielt når det gjelder sin rike historie og kulturarv. Det originale huset til Villa Gadea, bevart til denne dag, er et vitnesbyrd om områdets historiske og arkitektoniske fortid, og tilbyr besøkende et vindu inn i historien og kulturen i Altea.

Villa Gadea i Altea: Et Symbol på Historie, Kultur og Adel
Kategorier Steder,Costa Blanca
18 des., 2023

Villa Gadea, som ligger i den idylliske byen Altea, har etablert seg som et av de mest eksklusive områdene i regionen. Beliggende på et rolig sted, borte fra det travle historiske sentrum, tilbyr Villa Gadea en perfekt kombinasjon av imponerende natur og praktfulle strender.

Plasseringen av Villa Gadea er bemerkelsesverdig, litt hevet over kysten og tilbyr panoramautsikt over bukten, mot Illeta, og omgitt av en frodig furuskog. Dette landskapet gjør Villa Gadea til et av de vakreste stedene i Altea og generelt i Middelhavet. Til tross for endringer og utviklinger i området, har hovedhuset til det gamle Villa Gadea, sammen med de tilstøtende områdene og deler av trærne, blitt bevart til i dag, og opprettholder sin historiske og kulturelle karakter.

La oss bli kjent med dens historie og alt dette området har å tilby!

Historien til Villa Gadea Altea

Historien til Villa Gadea, som ligger i Altea, er en fascinerende blanding av adel, kultur og testamentariske tvister. Handlingen begynner med Vicente Gadea Orozco, født i Altea, Alicante, i 1840. Gadea Orozco, en fremtredende dommer og senator for Valencia Økonomiske Samfunn mellom 1899 og 1904, i tillegg til å være en doktor i loven, mottok en bemerkelsesverdig ære da pave Leo XIII tildelte ham den pavelige tittelen til Marquesado de Gadea Orozco.

Med denne adelen tittelen og hans status i samfunnet, beordret Vicente Gadea Orozco byggingen av Villa Gadea eller Villa de los Ángeles mellom 1888 og 1890. Opprinnelig designet som et hvilested for ham og hans fremstående gjester, ble denne villaen snart et møtested for fremtredende skikkelser fra kirken, politikken og akademiet.

Etter Vicente Gadea Orozcos død gikk tittelen over til hans datter, María de los Ángeles Gadea. Men hennes død i 1950, uten å etterlate etterkommere, markerte slutten på markgrevskapet og begynnelsen på en komplisert testamentarisk konflikt. Mangelen på direkte arvinger førte til at store deler av hans arv, inkludert Villa Gadea, gikk over til Altea kommune.

Gjennom årene har Villa Gadea gjennomgått flere transformasjoner. På 1960-tallet var det åstedet for Spanias Festivaler, noe som ga det en ny æra av kulturell prakt. Imidlertid, etter en periode med forsømmelse, ble det restaurert til sin opprinnelige tilstand og ble igjen et sted for kulturelle hendelser.

For tiden huser en del av Villa Gadea hovedkvarteret til Lokalpolitiet i Altea. Selv om dens rolle som kultursenter har avtatt, forblir det et historisk og kulturelt relevant sted i Altea. Villaen og hagene, selv om de er renovert, opprettholder en forbindelse med sin adelige og kulturelle fortid, reflektert i arkitekturen og beliggenheten nær stranden av l'Olla, berømt for det pyrotekniske showet til Castell de l'Olla.

Denne historien til Villa Gadea illustrerer ikke bare utviklingen av en viktig arkitektonisk og kulturell arv i Altea, men også innflytelsen fra en bemerkelsesverdig familie i lokalhistorien, og markerer Villa Gadea som et symbol på arven og historien til regionen.

Arkitekturen og designet av Villa Gadea

Sidekapellet i Villa Gadea
Sidekapellet i Villa Gadea, der det i dag holdes mange seremonier.

Det grunnleggende huset er et bygg som er kategorisert som Lokalt Viktig Kulturminne i katalogen over kulturminner i PGOU av Altea, og er det arkitektoniske verket ARQ 05.

Arkitekturen til Villa Gadea, et majestetisk herskapshus beliggende i La Olla de Altea, reflekterer en eklektisk og kultivert stil som er karakteristisk for slutten av det 19. århundre. Bygget i 1890 av advokaten fra Altea Vicente Gadea Orozco, er Villa Gadea anerkjent som en av de viktigste og mest moderne borgerlige villaene fra sin tid i Altea.

Det arkitektoniske designet av villaen var arbeidet til José Juan Camaña Laymón, en arkitekt og politiker knyttet til den valencianske aristokratiet. Arkitekturen til Villa Gadea utmerker seg med sin italienske stil (italianiserende), inspirert av palladianismen, en bevegelse som søker harmoni og proporsjon i arkitekturen, med innlemmelsen av neogotiske elementer i fasaden. Disse elementene gir en grad av modernitet til bygningen, spesielt merkbar i den glasurede åttekantede pyramideformede kupolen, som har blitt et ikonisk element av huset og panoramaet av La Olla de Altea.

I tillegg til herskapshuset inneholder Villa Gadea en omfattende hage med utsikt over havet og en naturpark rundt, noe som gjør det til et representativt eksempel på de store borgerlige villaene fra den tiden. Dette miljøet, kombinert med villaens eklektiske og moderne arkitektur, fremhever dens kulturelle karakter og betydning i regionens arkitektoniske arv.

Villa Gadea er faktisk et fremtredende eksempel på den eklektiske og kultiverte arkitekturen fra slutten av det 19. århundre i Altea, med et design som integrerer moderne og tradisjonelle elementer, og skaper et unikt arkitektonisk verk av stor historisk og kulturell betydning.

Hagene i Villa Gadea

Hagene i Villa Gadea
Villa Gadea tilbyr omfattende hageområder for å spasere omgitt av typisk middelhavs trær, som oliventreet, og spektakulære utsikter.

Hagene i Villa Gadea i Altea er et sant paradis for natur- og fredelskere. Dette grønne området, som bærer navnet til den anerkjente kunstneren Eberhard Schlotter, er berømt for sine majestetiske oliventrær, et symbol på det middelhavslige landskapet som gir stedet en tidløs sjarm. Besøkende kan spasere under skyggen av disse århundregamle trærne, hvis vridde grener forteller historier fra fortiden, og skaper en atmosfære av fred og ro.

Mens man går langs stiene i hagene, blir man omsluttet av en atmosfære av ro, omgitt av den naturlige skjønnheten som kjennetegner dette middelhavsområdet i Spania. Hagene er nøye vedlikeholdt, med et enkelt og middelhavslandskapsdesign, som komplementerer og forsterker den naturlige skjønnheten i omgivelsene.

Et av de mest fremtredende trekkene ved hagene i Villa Gadea er deres imponerende utsikt. Fra flere punkter i hagen kan man betrakte spektakulære utsikter over Playa de la Olla, inkludert utsikten mot øyen og til Cap Negret. Dette panoramaet tilbyr en imponerende bakgrunn, hvor det intense blået i havet smelter sammen med himmelen, og skaper et naturlig lerret som endrer seg med dagens lys. Det er et ideelt sted for fotografer, naturkjærlige, eller rett og slett for de som søker et øyeblikk av fred.

Utsikt mot Playa de la Olla og Albir fyrtårn i bakgrunnen
Utsikt over Playa de la Olla, med Cap Negret i sentrum av bildet og Albir fyrtårn i bakgrunnen.

I enden av hagene finner besøkende Club del Mar L'Olleta, et møtested hvor man kan nyte lokal gjestfrihet og ulike fritidsaktiviteter. Denne klubben, som ligger på en privilegert beliggenhet, tilbyr en unik opplevelse hvor fritid kombineres med uslåelig utsikt over Middelhavet.

I tillegg huser hagene en minneskulptur av Eberhard Schlotter, en hyllest til kunstneren som valgte Altea som sitt hjem og inspirasjonskilde. Denne skulpturen fungerer ikke bare som en påminnelse om Schlotters arv og hans innflytelse på kunstscenen i Altea, men har også blitt et interessepunkt for de som besøker hagene, og tilfører et kulturelt og kunstnerisk element til det naturlige miljøet. Denne minnebysten ble innviet 20. april 2015 under en seremoni fremmet av Eberhard Schlotter Stiftelsen og ledet av den daværende ambassadøren for Tyskland i Spania, Peter Tempel, og den tidligere ordføreren i Altea, Miguel Ortiz.

Statuen av Eberhard Schlotter
Bysten av Eberhard Schlotter, til minne om den tyske kunstneren

Eberhard Schlotter, en fremtredende tysk tegner og gravør, etablerte seg i Altea fra 1954, hvor han bodde sporadisk og skapte en enorm arv på over 1000 verk, inkludert oljemalerier, akvareller, tegninger og grafikk. Schlotter, hvis karriere strakte seg over mer enn 50 år i Altea, hadde en spesiell tilknytning til Villa Gadea. I løpet av 1980-tallet benyttet han seg av disse vakre hagene for å undervise i kunst til studenter ved Universitetet i Mainz, der han var professor.

Menigheten Sant Llorenç

Menigheten Sant Llorenç de Altea
Den nye Menigheten Sant Llorenç de Altea

Festene til Sant Llorenç i Altea, med en historie som går tilbake til siste tredjedel av det 19. århundre, har gjennomgått en betydelig utvikling i sin plassering. Opprinnelig ble festlighetene til ære for St. Lawrence holdt i kapellet til Villa Gadea, dedikert til ulike religiøse figurer. Senere ble feiringen flyttet til Menigheten til Karmelittene Klosteret og, siden 2007, har den funnet sted i den nye menigheten til Villa Gadea eiendommen, noen få meter fra kapellet der messene opprinnelig ble holdt. Denne nåværende menigheten, en blanding av gotiske og valencianske renessansestiler, utmerker seg med sin imponerende fasade og firkantede klokketårn. Innsiden huser en rik samling av religiøs kunst. I tillegg til de vanlige religiøse funksjonene, er menigheten senter for august-festivalene, inkludert den tradisjonelle pilegrimsreisen og Castell de l’Olla.

Menigheten Sant Llorenç i Altea er ikke bare et senter for festligheter i august, men også et åndelig rom for beboerne i La Olla og Cap Negret. Betjent av presten i Altea la Vella, tilbyr menigheten messer i helgene og sakramentale tjenester som dåp og kommunioner. Det nåværende bildet av St. Lawrence, som daterer seg fra 1950-tallet, ble donert av Blayete-familien, og erstattet det originale som tilhørte Markisen av Gadea.

Hotel SH Villa Gadea

Hotel SH Villa Gadea
Inngangen til 5-stjerners resortet SH Villa Gadea

Når vi snakker om Villa Gadea, er det første som vanligvis kommer til tankene det emblematiske Hotel SH Villa Gadea i Altea. Dette hotellet, kjent for sin eleganse og eksepsjonelle tjenester, har blitt et symbol på luksus og komfort i hele regionen. Det er et 5-stjerners hotell, en del av SH Hotels-kjeden siden 2005, og har 206 rom, et business-senter, og et velværesenter og talassoterapi, blant mange andre tjenester.

Beliggende på eiendommen med samme navn, tilbyr Hotel Villa Gadea en uforglemmelig opplevelse i et enestående naturområde. Dette overnattingsstedet, perfekt for å koble fra hverdagen, ligger ved havet og tilbyr gjestene eksklusive og elegante rom, junior-suiter, og et utvalg av fire restauranter som tilbyr forskjellige typer kjøkken, inkludert en bar ved bassenget. I tillegg har hotellet et spa som tilbyr et bredt spekter av behandlinger og kretsløp, ideelt for avslapning og frakobling.

Når det gjelder fasilitetene, har Hotel SH Villa Gadea tre lagune-stil svømmebassenger for avkjøling, et treningsstudio for å opprettholde treningsrutinen selv under ferien, og et utvalg av massasjer for total avslapning. For de som reiser for forretninger eller arrangementer, tilbyr hotellet 10 fullt utstyrte møterom i sitt forretningssenter og opptil 4 salonger for feiringer og banketter med plass til opptil 400 personer.

Eksklusive rabatter for Luxinmo-kunder

For Luxinmo-kunder tilbyr Hotel SH Villa Gadea en utmerket mulighet til å nyte luksusen og komforten med en ekstra fordel: opptil 20% rabatt på tjenestene deres, inkludert hotellets fasiliteter og spa.

Denne eksklusive kampanjen for Luxinmo-kunder gir tilgang til en førsteklasses overnattingsopplevelse i Altea til en mer overkommelig pris, og benytter seg av alt hotellet og spaet har å tilby. Med denne rabatten kan Luxinmo-kunder nyte et opphold i en drømmeaktig setting, med alle bekvemmeligheter og førsteklasses tjenester som kjennetegner Hotel SH Villa Gadea.

For mer informasjon om denne kampanjen, ta kontakt med Luxinmo Real Estate.

Urbaniseringen Villa Gadea

Residensiell urbanisering Villa Gadea
Luftfoto av den residensielle urbaniseringen Villa Gadea

Urbaniseringen Villa Gadea, et luksuriøst boligområde beliggende på Costa Blanca, er det perfekte stedet for de som ønsker å kjøpe eller leie en leilighet i et eksklusivt miljø og rett ved sjøen. Dette komplekset har 262 høykvalitetsboliger, inkludert bungalower, luksuriøse rekkehus, penthouseleiligheter og eksepsjonelle leiligheter. I tillegg, for de som er interessert i å kjøpe eller leie en eiendom i Villa Gadea, er Luxinmo et utmerket alternativ, da de markedsfører leiligheter i dette idylliske hjørnet av Altea-bukten.

Beboerne i Villa Gadea nyter direkte tilgang til stranden, ti felles svømmebassenger og roen som tilbys av 24-timers sikkerhetstjenester. I tillegg er aktiviteter som fotturer, dykking og fiske tilgjengelige, takket være dens uovertrufne beliggenhet. Med gratis privat parkering inkludert i hver leilighet, er Villa Gadea et ideelt valg både for permanent bosted og for en ferieflukt i en av de mest ettertraktede destinasjonene på Costa Blanca. Luxinmos tilbud i denne urbaniseringen garanterer et utvalg av høykvalitetsboliger for å møte forventningene til de mest krevende kundene.

Leilighet til salgs i Villa Gadea

Leilighet til salgs i Villa Gadea

112m2 | 2 Soverom | 2 Bad

393.000 €

Få mer informasjon
Takk for at du kontaktet oss. Vi vil svare deg så snart som mulig.
Det ser ut til at vi har noen feil. Vennligst prøv igjen eller kontakt oss på telefon / e-post